Mina barn är helt galna i nutella efter en resa vi gjorde till Teneriffa, där de fick äta nutellasmörgåsar till frukost varje dag. Så ibland köper jag hem det och dessa kakor är mycket goda och passar utmärkt till vaniljglass.

Detta behöver du:
- En påse hasselnötter 200 g
- 1,5 dl socker
- 1 st ägg
- 1/2 dl kakao
- 1 tsk bakpulver
- 1 tsk vaniljpulver
- 1 tsk saltflarn
- 100 g rumsvarmt smör
- 1,5 dl nutella
Gör så här:
Mixa hasselnötterna tills det blir småkornigt. Blanda i bakpulver, vaniljpulver, salt och kakao i nötmixen. Vispa under tiden ägget med sockret. Rör ned ägg och nutella i smörsmeten. Blanda sedan ner de torra ingredienserna så att det blir en tjock smet.
Ställ smeten i kylskåpet i minst 30 min, alternativt frysen i 10 min. Forma sedan bollar i önskad storlek och lägg de på en plåt med bakplåtspapper. Tänk på att ha bra avstånd mellan bollarna så att kakorna inte flyter ut i varandra. Grädda sedan kakorna i 175 g i ca 15 min. Håll koll så att kakorna blir lagom gräddade. Låt sedan kakorna svalna av på plåten i minst 30 min.
Njut!